VÁNOČNÍ KOUZLO


Napsali - František Kaska a Petr Mlád

Vánoční komedie o tom, že na Štědrý den by nikdo neměl být sám.


Vánoční příběh - trochu tradiční a trochu mimořádný. Vnímání Vánoc, včetně příprav a událostí před nimi je rozehráváno na základě vztahu mezi rybářem a kaprem, kterého se snaží rybář ulovit tak dlouho, až se mezi nimi vytvoří zvláštní přátelství. Když rybník zamrzne, uvědomí si rybář, že kaprovi hrozí smrt udušením pod ledem a vydává se pro něj, vyseká díru a kapra si odnáší domů, aby mu ukázal Vánoce u lidí. Osamocený rybář a kapr stráví díky vánočnímu kouzlu krásný Štědrý večer. Společně si také vyprávějí a rozehrávají příběh narození Ježíška, tentokrát ale situovaný do světa ryb, kde jsou Marie a Josef kapři, Ježíšek se rodí v rybníku Betlém, Herodes je sumec a jeho pochopové štiky, tři králové připlouvají z moře atd. (ne všechno je třeba prozradit dopředu). Příběh narození je zjednodušen tak, aby byl srozumitelný i pro předškoláky, zároveň neztrácí na své závažnosti a poetice, včetně krásného jazyka.

Celý příběh se pak pokouší odpovědět na otázku, co je vlastně smyslem slavení Vánoc, co je důležité, a co je jen pozlátko okolo. Je to příběh o setkávání se, o radosti sdílet sváteční chvíle s někým druhým. Představení je hravé, veselé i trochu dojemné. Hraje "živák" - rybář a množství loutek, které vodí oba aktéři. O překvapení a vtipné výtvarné zpracování nápadů není nouze. Představení je vhodné pro děti předškolního a školního věku, ale i pro rodiny s dětmi a pro dospělé, kteří mají rádi hravost a poetiku.

Hrají - Dana Mládová a Petr Mlád

Výprava - Jaroslav Fidrmuc

Režie - Petr Mlád a Dana Mládová

Délka představení - 50 - 55 minut

Premiéra - listopad 2004

Představení je vhodné pro děti MŠ a 1. - 5. třídu ZŠ

Představení je určeno pouze pro větší prostory - sál KZ, divadlo nebo tělocvična ZŠ


Kliknete-li na vybraný obrázek - zvětší se.
Další obrázek - klikněte na pravou stranu obrázku. Předchozí obrázek - klikněte na levou stranu obrázku.

Babí léto je tu. Žížala na útěku. Kluci pouštějí draky. Máme tu podzim. Pepa nafukuje sušenou meruňku.

A je tu zima. To jsem tě dostal, Pepo. Pepo, snad jsi ještě na živu. Neboj, Pepo, já tě z toho dostanu.

Když chceš znát budoucnost, tak můžeme lít olovo. Řetez z rybích šupinek? Nechceš hrát kapra Josefa? Jak jsi krásné, neviňátko, vprostřed bahna, Jezulátko.

My tři králové plujem k vám, štěstí zdraví vinšujem vám. Abyste zmordovali všechny malé rybky, které se v Betlémě narodili.  Aby ti v rybníku nebyla zima.


 PROPAGAČNÍ LETÁČEK - určený pro tisk - formát .doc - WORD - lze upravovat  PROPAGAČNÍ LETÁČEK - určený pro tisk - formát .pdf - ADOBE ACROBAT - nelze upravovat  PLAKÁT  - určený pro tisk - formát .doc - WORD - lze upravovat  PLAKÁT - určený pro tisk - formát .pdf - ADOBE ACROBAT - nelze upravovat