DIVADÝLKO KUBA

Sdružení Elča (El-loutkové, činoherní, alternativní)

Divadýlko KUBA vzniklo v lednu roku 1993 nejprve jako divadlo jednoho herce (autor a herec Petr Mlád). V té době vznikly dvě inscenace - Osamělý létající talíř a Pasáček vepřů a princezna na hrášku ), postupně přicházeli i další členové (Ivana van der Wallová, Tomáš Froyda a především František Kaska - vzniká autorská dvojice Kaska - Mlád) a tvůrčím způsobem obohatili další inscenace ( Pohádky z not - 1993, Pejsek a kočička - 1994 ). V roce 1994 začíná hrát Dana Mládová - přebírá kočičku za I. Wallovou, vytváří Bima - Narodil se klaun - 1996, čertí asistentku Albínu - Čertovské pohádky aneb hodina čertopisu - 1997, vrabčici Čin - Čin -Čin - 1999 -převzatá inscenace od Divadla PIKI. V roce 1995 přichází Kamila Pivodová a Marek Tengler - Klíč od království - 1995. V roce 2000 krátkou dobu hraje Čin Markéta Horová a od září 2000 přebírají role za Danu Mládovou (již třetí mateřská dovolená) Lada Sedláčková ( 2000/2001) a Veronika Bergerová (2000/2003). V té době se Petr Mlád vrací k divadlu jednoho herce a vznikají dvě inscenace - Princ Bajaja - 2000, Krakonoš - pán hor - 2001. Honza Nebojsa - 2002 - na této inscenaci se autorsky podílí i V. Bergerová. V roce 2003 si Divadýlko KUBA půjčuje Pletené pohádky od turnovského divadla Čmukaři. V lednu roku 2004 přichází do divadýlka Jana Tenglerová, přebírá po Veronice Pletené pohádky, Honzu Nebojsu a Pasáčka vepřů. V září 2004 divadýlko připravilo obnovenou premiéru představení Narodil se klaun a v prosinci 2004 měla premiéru poetická komedie Vánoční kouzlo.V květnu 2005 jsme připravili další premiéru a to komedii obsahující klasické pohádky s názvem - Mňam - pohádky aneb vaříme a jíme na jevišti. Jaro 2006 je ve znamení premiér. 6. března 2006 - premiéra nového představení - pohádkovou legendu z drsných hor a to pod názvem O králi Matyášovi, Johance a paní hor. 5. dubna 2006 - premiéra nové verze inscenace Krakonoš - pán hor, tentokrát pro dva herce (Dana a Petr Mládovi). 20. června 2006 máme konečně dlouho očekávanou premiéru nové verze inscenace Princ Bajaja, také pro dva herce. Na listopad 2007 připravujeme obnovenou premiéru čertovských pohádek, tentokrát pod názvy - HODINA ČERTOPISU aneb čertovská škola a NÁVŠTĚVA V PEKLE aneb kam čert nemůže.... Od ledna 2008 opět hrajeme představení PEJSEK a KOČIČKA, připravované k 15. výročí Divadýlka Kuba. V rámci školních výletů na hradě Klenová se 11. června 2009 uskutečnila premiéra inscenace NENÍ DRAK JAKO DRAK. V roce 2012 dne 31. října spatřila světlo světa nová inscenace POHÁDKY Z KLUBÍČKA - loutky i celá scéna jsou upleteny z vlny.

Nyní má divadýlko pět členů - Petr Mlád, Dana Mládová, František Kaska, Jiří Kizman a Martina Samková. Výtvarně s divadýlkem spolupracují či spolupracovali - Jaroslav Hrubý, Dana Jandová, Dáša Nesvedová , Jaroslav Fidrmuc, Lenka Tyrpeklová a Jiří Kizman. Do současné doby Divadýlko K U B A odehrálo kolem 5900 představení. A to nejen v Plzni, ale i na různých místech naší republiky.

Divadýlko K U B A se zúčastnilo několika přehlídek a festivalů - Pejsek a kočička - Příjemné setkání (České Budějovice), Loutkářská Chrudim (hosté), FEMAD (Libice nad Cidlinou), Inspirace 94 (Praha) a Faustování (Bechyně). Osamělý létající talíř + Sny - Divadelní večery (Ternopol - Ukrajina), Narodil se klaun , Čertovské pohádky - FEMAD, Princ Bajaja - Loutkářská Chrudim - červenec 2001, chebský festival - Divadlo jednoho herce - září 2001, Mňam pohádky - Hlavní cena + Cena Werichovců - Miniteatro - Havířov - duben 2007, Návštěva v pekle - Cena za herecký výkon - Miniteatro - Havířov - březen 2009. Není drak jako drak - Hlavní cenu a Cenu dětské poroty - Miniteatro Jiřího Tibitanzla - Havířov 2011.


Divadýlko Kuba oslavilo v roce 2008 15 let

PLZEŇSKÝ POHÁDKOVÝ VÍKEND -plakát PLZEŇSKÝ POHÁDKOVÝ VÍKEND -plakát

- jak jinak než divadlem -

Kuba má narozeniny!

Už nám vyrostl z puberty, zvládl dětské nemoci, nasbíral spoustu životních zkušeností a stává se plnoprávným občanem.
František Kaska, Petr Mlád a Dana Mládová jsou také členy loutkového divadla STŘÍPEK - Plzeň. F. Kasku a P. Mláda jste mohli vidět v inscenacích KOUZELNEJ MLEJN a HOTEL BERÁNEK aneb POZOR, ZA DVEŘMI JE VLK! Františka nyní můžete vidět v nové inscenaci - Bílobílý svět.

Podrobnejší informace naleznete na webové adrese: http://divadlostripek.czOtevře se stránka věnovaná Jardovi. Otevře se stránka věnovaná Jardovi.

V Z P O M Í N K A .. N A .. J A R D U

Zavzpomínejte s námi na našeho kamaráda a výtvarníka Jaroslava Hrubého.